GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

List rektora AGH do wicepremiera Waldemara Pawlaka

Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
9 września 2008 r.

in english

Pan Waldemar Pawlak
Wicepremier i Minister Gospodarki

Szanowny Panie Premierze

W nawiązaniu do szerokiej dyskusji dotyczącej zastosowania w warunkach przemysłowych w Polsce metody podziemnego zgazowania węgla w złożu jako nowoczesnej technologii wykorzystania naszych rodzimych zasobów naturalnych przedkładam Panu Premierowi opracowanie pt. "Szanse i zagrożenia podziemnego zgazowania węgla w złożu". Zostało ono opracowane przez interdyscyplinarny zespół specjalistów zrzeszonych wokół Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Chciałbym zwrócić uwagę, że dotychczasowe światowe doświadczenia związane z podziemnym zgazowaniem węgla w złożu, upoważniają jedynie do stwierdzenia, że ewentualne zastosowanie tej metody dla polskich złóż węgla pozwoli tylko na produkcję gazu dla małej lokalnej energetyki czy elektrociepłowni o mocy do 200 MW.

Podziemne zgazowanie prawdopodobnie jest przyszłościową alternatywą w kontekście szansy poszerzenie zasobów bilansowych przez sięgnięcie po złoża pozabilansowe dla konwencjonalnych metod wydobycia.

Bez doświadczeń półprzemysłowych ze stosowaniem tej metody dla różnych typów złóż pod względem geologicznym, górniczym i środowiskowym, a tylko na podstawie literaturowych opinii, nie można sformułować wniosku, że Polska posiada dziś alternatywę do obecnie stosowanych konwencjonalnych metod wydobycia węgla ,tj. metody odkrywkowej i podziemnej.

Dlatego też uważam, że dla stwierdzenia o potencjalnej możliwości zastosowania w Polsce technologii podziemnego zgazowania węgla w złożu powinno się przeprowadzić kompleksowe badania tej technologii na skalę półprzemysłową na wybranych złożach węgla kamiennego i węgla brunatnego w naszym kraju.

Ze swojej strony, jak i całego środowiska naukowego, deklaruję pełne poparcie dla wykonania badań i doświadczeń w tym zakresie.

Rektor AGH Kraków
Przewodniczący Komitetu Górnictwa PAN
prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś

Kraków, 19 czerwca 2008 r.

www.agh.edu.pl