GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
Partner dla Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
Dodatki w wersji online:  Jak szukać?
--
 
 

W przyjaźni z naturą

Ochrona Środowiska XIII - Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2001
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (6044) 20 listopada 2001 r.

Elektrownia Łaziska - lider działań proekologicznych

W przyjaźni z naturą

Rozmowa z Klemensem Ścierskim, dyrektorem Elektrowni Łaziska

Elektrownia Łaziska określa się jako przyjazna dla środowiska. Czy w przypadku przedsiębiorstwa wytwarzającego energię elektryczną z węgla kamiennego możemy w ogóle mówić o działalności nieszkodzącej naturze?

Jestem przekonany, że tak. Przy rozważnej i konsekwentnej polityce innowacyjnej oraz inwestycyjnej, nastawionej na ochronę środowiska, można znacząco ograniczyć wpływ przedsiębiorstwa na środowisko naturalne i zmniejszyć do minimum jego uciążliwość dla otoczenia. Elektrownia Łaziska jest bardzo dobrym przykładem takich działań.

Jaką skalę mogą mieć ograniczenia szkodliwego wpływu elektrowni na otoczenie?

Jeśli weźmiemy pod uwagę odpady, to ich wykorzystanie może być nawet 100-procentowe. Elektrownia Łaziska w całości wykorzystuje odpady powstające przy produkcji energii z węgla kamiennego. U nas stają się one pełnowartościowym, łatwo dostępnym i atrakcyjnym surowcem dla budownictwa, zabezpieczeniem przed szkodami górniczymi, są też materiałem przydatnym do zabezpieczania kopalń przed zagrożeniami pożarowymi i metanowymi.

W 1999 roku uruchomiliśmy instalację odsiarczania spalin na blokach 225/230 MW, co pozwoliło zmniejszyć emisję SO2 o około 37 tys. ton rocznie, czyli o co najmniej 95%. Instalacja redukuje dodatkowo emisję pyłu, a także znacznie zmniejsza emisję HF i HCl. Dzięki instalacji szkodliwy dla organizmów żywych, przyczyniający się do powstawania kwaśnych deszczy dwutlenek siarki zostaje przetworzony na reagips, stosowany głównie w przemyśle budowlanym. Gips ten zastąpi w znacznej mierze gips naturalny wydobywany metodą kopalnianą. Sama poprawa parametrów spalanego węgla w Elektrowni Łaziska spowodowała ograniczenie emisji głównych zanieczyszczeń pyłowo-gazowych o 52 procent. To oczywiście tylko wybrane przykłady wymiernych rezultatów działań proekologicznych prowadzonych w naszym przedsiębiorstwie.

Elektrownia Łaziska jest uznawana za lidera działań proekologicznych w polskiej energetyce. Z czego wynika ta przodująca rola przedsiębiorstwa w całym sektorze energetycznym?

Sądzę, że wynika ona przede wszystkim ze skali przemian, jakie się dokonały w naszym przedsiębiorstwie. Warto podkreślić, że pierwsze działania proekologiczne zostały podjęte w Łaziskach już w latach 80. Między innymi opracowano i wdrożono wówczas nowoczesne, ekologicznie czyste palniki mazutowe, ograniczając znacznie zużycie mazutu, zrealizowano projekt nowoczesnej, automatycznej regulacji procesów spalania według własnego pomysłu. Technologie te zdobyły medale (złoty, srebrny, brązowy) na Światowej Wystawie Wynalazków i Innowacji w Brukseli. Wiele z zastosowanych rozwiązań zaowocowało technologiami chronionymi patentami - posiadamy 60 patentów w Polsce i 60 w 8 krajach świata.

Największy wysiłek w dziedzinie modernizacji elektrowni podjęliśmy jednak w ubiegłej dekadzie. Jak dalece zmieniło się oblicze Elektrowni Łaziska w ciągu jednego dziesięciolecia, najlepiej świadczą liczby: w roku 1989 powstało 878,4 tys. ton odpadów, z tego zagospodarowano 26,06% a składowano 597,6 tys. ton. W roku 1999 powstało 539,3 tys. ton (różnica 339,1 tys. ton) zagospodarowano 91,84%, a składowano tylko 44 tys. ton, czyli o prawie 500 tys. ton mniej.

Elektrownia Łaziska, jako jedna z nielicznych w kraju posiada instalacje odpylania i odsiarczania oraz technologię redukcji NOx na wszystkich pracujących blokach.

W 1998 r. za naszą autorską technologię redukcji NOx otrzymaliśmy Polskie Godło Promocyjne "Teraz Polska". Wspomniałem już o instalacji odsiarczania spalin, która była naszym największym przedsięwzięciem w ostatnich latach. Nasze oryginalne technologie dotyczące ochrony środowiska są również stosowane w innych polskich elektrowniach.

Czy Elektrownia Łaziska jest już przygotowana pod względem ekologii do funkcjonowania na przyszłym rynku Unii Europejskiej?

Spełniamy już wszystkie normy ekologiczne jakie zaczną obowiązywać w Polsce po 2005 r., jak również wszelkie wymogi obowiązujące w Unii. Poszliśmy w tych działaniach nawet dalej. Elektrownia Łaziska jest pierwszą tego typu firmą w Polsce, a być może także w Europie, która wdrożyła jednocześnie trzy w pełni zintegrowane systemy zarządzania: jakością, środowiskiem i bezpieczeństwem pracy.

Jakie korzyści, oprócz wdychania czystszego powietrza, odnieśli mieszkańcy regionu na skutek inwestycji modernizacyjnych w elektrowni?

Korzyści dla mieszkańców regionu to przede wszystkim lepsze zdrowie. Trujące gazy i odpady przestały wreszcie zagrażać ludziom. Jak tu było wcześniej, nie ma potrzeby wspominać, bo wszyscy dostatecznie odczuliśmy to na sobie.

Ponadto przywróciliśmy naturze 144 ha terenów poprzemysłowych. Składowisko żużla i popiołu w Gardawicach z obiektu stanowiącego uciążliwość w życiu okolicznej ludności, jak i zagrażającego jej zdrowiu stało się oazą, w której zadomowiło się na stałe ptactwo wodne, zające oraz spotyka się ślady zwierzyny leśnej. Wielkie przestrzenie zieleni na dawnych składowiskach stanowią o powstaniu specyficznego mikroklimatu, który dodatnio oddziałuje na okolicę. Dawne składowisko odpadów w Gostyni przekształcane jest w park leśny.

Polityka ograniczania szkodliwego wpływu Elektrowni Łaziska na środowisko przyniosła również korzyści natury ekonomicznej. Wspólnie z Elektrownią "Rybnik" S.A. założyliśmy spółkę "UTEX", zajmującą się zagospodarowywaniem elektrownianych odpadów. Firma wykorzystuje je do produkcji kostki brukowej i spoiwa górniczego. Odbiorcami odpadów są także cementownie, kopalnie węgla kamiennego, budownictwo oraz odbiorcy prywatni.

Jak więc widać, elektrownia nie tylko uwolniła środowisko ze wszelkich uciążliwych aspektów swojej obecności na naszym terenie, ale uczyniła rzecz o wiele w obecnych czasach cenniejszą - dzięki powstaniu firmy "UTEX" powstały nowe miejsca pracy dla okolicznej ludności. Jeśli dodamy do tego fakt, że w przyszłości w pobliżu elektrowni powstanie dodatkowo zakład produkujący masy szpachlowe - nie ma już chyba żadnych wątpliwości, że w Łaziskach marzenia stały się rzeczywistością; nie dosyć, że elektrownia przestała truć, to jeszcze są z tego pieniądze i praca dla ludzi.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał jan


43-170 Łaziska Górne, ul. Wyzwolenia 30
tel. (032) 324-30-00, fax (032) 324-34-16
e-mail: [email protected]
www.ellaz.pl