GEOLAND Consulting International Sp. z o.o. (EMM)
Partner dla Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Harmonogram   Ksiega Gości 
 
Dodatki w wersji online:  Jak szukać?
--
 
 

Teleinformatyka to nowe możliwości
Teleinform@tyka VI - Dzień Łącznościowca
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 244 (5714) 18 października 2000 r.

Logo Łączy nas coraz więcej

Teleinformatyka to nowe możliwości
Telekomunikacja Polska S.A.

Telekomunikacja Polska S.A. - Centrum Systemów Teleinformatycznych "Polpak" (TP S.A.-POLPAK) włącza się aktywnie w budowę "społeczeństwa informacyjnego" poprzez dynamiczny rozwój sieci teleinformatycznych. Rozwój technik informatycznych u progu XXI wieku stał się podstawą rozwoju gospodarki. Świat wkracza w nową erę - "Erę Teleinformatyki". Wszyscy jesteśmy świadkami zmieniającej się rzeczywistości. Obserwujemy tendencje ogólnoświatowe oraz związane z nimi uchwały i konwencje, które zostały podjęte w tej sprawie. Zgodnie z ustaleniami Unii Europejskiej między innymi planem o nazwie "eEurope" oraz ustaleniami polskiego rządu przyczyniamy się do budowy społeczeństwa globalnego. Wzrastające zapotrzebowanie na coraz łatwiejszy i szybszy dostęp do sieci skłaniają TP S.A.-POLPAK do rozbudowy sieci POLPAK-T i wprowadzenia nowych usług. Dostosowujemy się do potrzeb naszych klientów, inwestujemy, odpowiadamy na zapotrzebowania rynku.

Teleinformatyka wkracza do wszystkich dziedzin naszego życia, takich jak: edukacji, handlu, opieki medycznej, motoryzacji, bankowości, finansów, administracji, rozrywki i wielu innych. Usługi teleinformatyczne pozwalają na rozwój przedsiębiorstwa i na osiągnięcie bardzo dobrej pozycji konkurencyjnej. Z możliwości i zastosowań jakie oferuje teleinformatyka nie sposób nie skorzystać w dzisiejszych czasach. Możliwy jest elektroniczny obrót pieniądzem, przesyłanie dokumentów w formie elektronicznej, transmisja już nie tylko plików tekstowych, ale również dźwięku i obrazu.

Internet jest podstawowym źródłem pozyskiwania i przekazywania informacji. Coraz częściej mówi się o tym, że internet będzie medium przyszłości, łączącym w doskonały sposób możliwości prasy, radia, telewizji. Już korzystamy z internetowych sklepów, bibliotek, kawiarni, banków i archiwów, elektronicznych giełd.

Usługa TPNET wprowadzona przez Telekomunikację Polską S.A. - Centrum Systemów Teleinformatycznych "Polpak" niewątpliwie ma swój wielki udział w popularyzacji internetu w Polsce. Usługa ta oferowana poprzez sieć POLPAK-T umożliwia dostęp do sieci internet po łączach komutowanych. Komutowany dostęp do internetu jest realizowany z wykorzystaniem jednolitego na terenie całego kraju numeru telefonicznego: 0 20 21 22. Wprowadzenie tego numeru przyczyniło się do wzrostu popularności internetu. Internet przestał być medium elitarnym, a stał się codziennym elementem masowej komunikacji dostępnym dla wszystkich. Nie wychodząc z domu, przy pomocy aparatu telefonicznego i modemu można bez przeszkód łączyć się z zasobami tej największej ogólnoświatowej sieci. Centrale telefoniczne po wybraniu numeru kierują wywołanie do odpowiedniego węzła sieci POLPAK-T. Od stycznia 1999 r. do czerwca 2000 r. liczba modemów dostępowych do internetu w Warszawie wzrosła 8-krotnie, a w Polsce 5-krotnie. Obecnie liczba modemów na terenie Warszawy wynosi 5 600, a w Polsce 31 000. Telekomunikacja Polska S.A. - Centrum Systemów Teleinformatycznych "Polpak" stale zwiększa liczbę modemów, aby sprostać wzrastającym oczekiwaniom klientów. W niewielu dziedzinach naszej gospodarki można pochwalić się taką dynamiką wzrostu.

TP S.A.-POLPAK, która świadczy wszystkie opisywane tu usługi jest wydzieloną jednostką organizacyjną Telekomunikacji Polskiej S.A. Obszarem działania firmy jest terytorium całej Polski. Głównymi zadaniami realizowanym przez firmę jest zarządzanie i rozbudowa sieci transmisji danych POLPAK-T i POLPAK oraz systemu poczty elektronicznej POLKOM400.

Dużym osiągnięciem TP S.A.-POLPAK jest stworzenie i administrowanie infrastrukturą informatyczną dzięki szybkiej szkieletowej sieci transmisji danych POLPAK-T (technologia Frame Relay/ATM). Podstawowe usługi świadczone w tej sieci, to udostępnianie stałych kanałów wirtualnych PVC oraz wirtualnych sieci prywatnych VPN. Pozwala to klientowi na zarządzanie swoją własną siecią prywatną i zapewnia mu dużą samodzielność. Sieć POLPAK-T została stworzona z myślą o potrzebach przedsiębiorstw wymagających szybkiej i efektywnej transmisji danych. Jest to sieć wykorzystywana głównie przez firmy mające swoje oddziały w wielu miastach, dla których ważna jest bezpieczna transmisja danych, stała i niezawodna łączność pomiędzy centralą firmy a jej oddziałami. Sieć POLPAK-T pozwala centrali firmy na lepszą kontrolę, organizację i koordynację oddziałów. Usprawnia to znacznie funkcjonowanie firmy. Sieć POLPAK (od 1992 roku) stanowiła bazę do budowy sieci POLPAK-T. Obecnie sieć POLPAK najbardziej przydatna jest dla średnich i małych podmiotów gospodarczych.

System o nazwie POLKOM400 został uruchomiony w grudniu 1995 r. Główną jego zaletą jest bezpieczeństwo. System wyposażony jest w specjalne mechanizmy szyfrujące. Odbiorcami usługi są firmy, które chcą bezpiecznie przesłać informacje, mając przy tym pewność, że nie trafią one w niepowołane ręce. W szczególności usługa przeznaczona jest dla firm, które mają do czynienia z tajemnicą państwową lub służbową , z ochroną własności intelektualnej lub ochroną danych osobowych.

Najnowszym produktem Telekomunikacji Polskiej S.A. - Centrum Systemów Teleinformatycznych "Polpak" jest usługa szerokopasmowego dostępu radiowego do sieci teleinformatycznych czyli Szerokopasmowej Bezprzewodowej Sieci Dostępowej. Oficjalne uruchomienie usługi nastąpi na przełomie października i listopada 2000 roku. Radiodostęp jest głównie usługą przeznaczoną dla klientów w dużych aglomeracjach miejskich i jest kierowany w początkowym okresie eksploatacji do sektora dużego i średniego biznesu. Podstawowymi zaletami systemu są niskie koszty utrzymania, bardzo szybka instalacja oraz możliwość integracji transmisji danych z transmisją wideo i głosu. Jest to system bezprzewodowy. Wykorzystuje transmisję radiową w paśmie 26 GHz. W kanale radiowym zaimplementowano protokół ATM i uzyskano przepustowość 30 Mb/s (zarówno od klienta, jak i do klienta). Możliwa będzie jednocześnie transmisja danych, dźwięku i obrazu. Nominalny zasięg stacji bazowej dostępu radiowego dla warunków klimatycznych Polski wynosi 4,3 km przy dostępności w skali roku równej 99,99%. Jest to bardzo wysoki wskaźnik i świadczy o wysokiej bezawaryjności systemu. Radiodostęp gwarantuje jakość połączenia porównywalną z łączem światłowodowym. W ramach szerokopasmowego dostępu radiowego będziemy oferować na początku 3 grupy usług: szerokopasmowy dostęp do sieci internet, szerokopasmowy dostęp do sieci VPN oraz łączenie sieci LAN, dostęp do sieci telefonicznej (PSTN).

Telekomunikacja Polska S.A. - Centrum Systemów Teleinformatycznych "Polpak" w związku z zapotrzebowaniem na szybki dostęp do internetu oraz poprawą jakości dostępu do sieci internet przeprowadza znaczną rozbudowę szkieletu sieci POLPAK-T. Sieć złożona z węzłów Passport 7480 i Passport 15000 została "obudowana" warstwą routerową (Ericsson AXI-580). Routery Ericsson AXI-580 zostaną ustawione w następujących miastach: Warszawa, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Wrocław. Routery będą dołączone do sieci POLPAK-T poprzez łącza STM-4 o przepustowości 622 Mbit/s lub 2x155 Mbit/s. Połączenia między routerami szkieletowymi oraz z międzynarodowymi routerami są realizowane przez kanały wirtualne. Efektem rozbudowy sieci będzie wysoka szybkość przełączania ruchu IP, ułatwione zarządzanie siecią, przygotowanie do przesyłania danych z prędkościami gigabitowymi oraz zwiększenie wydajności sieci. TP S.A.-POLPAK planuje przebudowę szkieletu sieci POLPAK-T tak, aby już w przyszłym roku możliwa była realizacja komunikacji z przepustowością 2,5 Gb/s. Przygotowaniem do tej transformacji są między innymi prace związane z ustawieniem routerów Ericsson AXI-580 w strategicznych obszarach sieci POLPAK-T.

Dzięki zastosowaniu routerów Ericsson AXI-580 Polpak-T stanie się najnowocześniejszą tego typu siecią w Europie. Szkielet sieci zbudowany jest w technologii ATM (155 Mb/s), który łączy wszystkie miasta wojewódzkie. Jako pierwszy Telecom w Europie wprowadziliśmy już w 1994 roku ogólnokrajowy numer dostępowy (0 20 21 22) dla komutowanego dostępu do internetu, a obecnie instalujemy routery Ericsson AXI-580, najnowocześniejsze i najbardziej wydajne tego typu urządzenia na świecie. Stawia nas to na jednej z pierwszych, niekwestionowanych pozycji w teleinformatyce wśród państw europejskich.


Telekomunikacja Polska S.A. - Centrum Systemów Teleinformatycznych "Polpak"
ul. Wspólna 75/79, 00-687 Warszawa
Biuro Obsługi Klienta
tel. (022) 52-30-495, 52-30-497
Infolinia: 0 800 120 811,
e-mail: [email protected]