GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

Działaj przez jakość

Jakość - Normalizacja - Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
10 listopada 2011 r.

Polski Dzień Jakości

Działaj przez jakość

Rozmowa z dr. Wojciechem Henrykowskim,
prezesem Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

Tegoroczny Polski Dzień Jakości odbywa się pod patronatem Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczącego Jerzego Buzka. To wyraz uznania dla PCBC. Czy w programie obchodów znajdą się elementy nawiązujące do współpracy z krajami Unii Europejskiej?

Dla nas to ogromne wyróżnienie, zwłaszcza że trwa polska prezydencja w Unii Europejskiej. PCBC organizuje od 17 lat Europejski Tydzień Jakości, zaś od 3 lat Polski Dzień Jakości. Natomiast 11 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie Krajowa Izba Gospodarcza uhonoruje laureatów Polskiej Nagrody Jakości. Można więc powiedzieć, że listopad jest miesiącem jakości. Obchodzimy go w tym roku pod hasłem "Działaj przez jakość". W trakcie obchodów chcemy nawiązać z jednej strony do polskiej prezydencji w UE, ponieważ działamy w europejskim systemie oceny zgodności i jesteśmy członkami organizacji międzynarodowych, z drugiej zaś nawiązujemy do obchodów europejskiego roku poświęconego Marii Curie-Skłodowskiej, co symbolicznie można odczytać jako odniesienie do nauki i wiedzy. Dlatego w tym roku PCBC wyróżnia ludzi nauki zaangażowanych w sprawy jakości. Poprzez nich zamierzamy dotrzeć do młodzieży akademickiej i zaszczepić w niej potrzebę poprawy jakości w różnych dziedzinach życia.

Czy pomimo spowolnienia gospodarczego i obawy o przyszłość polskie firmy nadal są zainteresowane zarządzaniem przez jakość? Ile nowych przedsiębiorstw otrzymało w tym roku certyfikaty PCBC?

W 2011 roku o nasze certyfikaty postarało się około 80 firm. Wprawdzie maleje liczba firm starających się o certyfikat i ubywa tych, które mając go, rezygnują z potwierdzenia certyfikatu, ale nadal zainteresowanie systemem zarządzania przez jakość istnieje. Do nowych certyfikowanych instytucji należy m.in. Mazowiecki Urząd Marszałkowski czy Kancelaria Premiera, która w ubiegłym roku zdobyła podstawowy certyfikat ISO 9001, ale w tym roku rozszerzyła go na ISO 27001, co oznacza, że systemowi zarządzania jakością podlega już cała Kancelaria, a nie tylko dwa departamenty. Do grona posiadaczy naszych certyfikatów przystąpiła też Elektrownia Bełchatów. Dla nas mijający rok okazał się korzystny finansowo. Osiągnęliśmy zysk, a nawet w niewielkim stopniu przekroczymy plan.

Co roku PCBC obejmuje swoją działalnością nowe obszary. Jaką dziedziną życia gospodarczego instytucja zamierza zająć się w najbliższym czasie?

Z naszego rozeznania wynika, że powinniśmy zająć się pralnictwem, bowiem została opracowana norma określająca wymagania dla firm pralniczych z uwagi na konieczność ochrony m.in. przed skażeniami odzieży i pościeli. W tej chwili organizujemy szkolenie dla pracowników szpitali i zakładów pralniczych.

O jakie certyfikaty starają się najczęściej firmy?

Najbardziej popularnym certyfikatem jest ISO 9001. Często też firmy rozszerzają ten system o bezpieczeństwo i środowisko i otrzymują zintegrowany certyfikat. Firmy spożywcze starają się o ISO 2200, zaś firmy kooperujące z sieciami handlowymi muszą posiadać certyfikat BRC.

Wspomniał pan, że maleje liczba firm starających się o certyfikat z uwagi na niestabilną sytuację gospodarczą w Europie i na świecie. Czy PCBC może pomóc tym firmom?

Bezpośrednio nie możemy im pomóc. Natomiast poprzez szkolenia, w trakcie których staramy się przekazać myśl przewodnią naszych działań, czyli "poprzez jakość możesz przezwyciężyć kryzys", pomagamy im pośrednio. Mamy ekspertów z różnych dziedzin, rozmawiamy z bankami, które znają najlepiej sytuację finansową swoich klientów i staramy się je przekonać, aby nie traktowały firm jak petentów, lecz jak partnerów. Bywa bowiem, że gdy firma popadnie w kłopoty finansowe, bank natychmiast żąda spłaty kredytu. Ale są też banki, które rozmawiają z klientami, starają się rozłożyć im dług na raty. Z naszego punktu widzenia firmy powinny nieustannie analizować rynek i stawiać sobie długoterminowe cele. Trzeba sobie powiedzieć: co ja chcę robić, w jakim kierunku zmierzam, w co inwestować. Jeden z amerykańskich milionerów mawiał, że jeśli ktoś mierzy do gwiazd, to na pewno wyląduje na jakiejś planecie, ale jeśli ktoś trzyma się ziemi, to zostanie z garścią ziemi. Czasem trzeba nawet zmienić branżę. Jack Welch, jeden z najbardziej znanych menedżerów amerykańskich, mówił, że firmy, które dynamicznie się rozwijają, często zapominają o zmieniającym się otoczeniu i wówczas tak szybko upadają jak wcześniej się rozwijały.

Ministerstwo Skarbu poświęciło kilka łat na prywatyzację PCBC, aby w końcu od tego procesu, w maju tego roku, odstąpić. Czy pana zdaniem rokuje to dobrze dla spółki akcyjnej, jaką jest PCBC?

Na razie nie przewiduje się powrotu do prywatyzacji naszej firmy. Ale okoliczności się zmieniają. Kilka lat temu również znajdowaliśmy się na liście firm nieprzewidzianych do prywatyzacji do końca 2011 roku. Ale pojawił się kryzys w 2008 roku i ministerstwo zmieniło zdanie. Prywatyzacja się nie udała z przyczyn formalnych i dlatego urzędnicy od niej odstąpili. Na razie zarząd spółki postanowił przeprowadzić restrukturyzację firmy, w celu zwiększenia rentowności. Poza tym wydaje się, że prędzej czy później pomysł prywatyzacji PCBC powróci. Patrzymy optymistycznie na naszą działalność i rozwój. Zamierzamy działać poprzez jakość i innowacyjność. Ta ostatnia pozostaje jakby w cieniu jakości, a przecież decyduje w podobnym stopniu o rozwoju kraju.

Dziękuję panu za rozmowę.

Rozmawiała MW

Laureaci i wyróżnieni Nagrodą Prezesa Zarządu PCBC S.A.

Laureat

  • LOT CARGO sp. z o.o. Warszawa (za doskonalenie i promowanie problematyki jakości i zarządzania z poszanowaniem dla środowiska naturalnego)

Wyróżnieni

  1. Komenda Miejska Policji w Elblągu (za doskonalenie i promowanie jakości i zarządzania z poszanowaniem środowiska naturalnego)
  2. PKP CARGO S.A. Warszawa (za doskonalenie i promowanie problematyki jakości i zarządzania z poszanowaniem środowiska naturalnego)

Wyróżnienia w ramach obchodów Polskiego Dnia Jakości

  1. prof. dr hab. Elżbieta Skrzypek, UMCS, Lublin (za wkład w kształtowanie postaw projakościowych i dobrych praktyk w zarządzaniu)
  2. prof. dr hab. med. Danuta Koradecka, dyr. Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (za podnoszenie poziomu bezpieczeństwa pracy i wkład w kształtowanie postaw projakościowych oraz dobrych praktyk w zarządzaniu)
  3. dr hab. Kazimierz Dendura, profesor w WSAiB, Gdynia (za wkład w kształtowanie postaw projakościowych oraz dobrych praktyk w zarządzaniu)
  4. prof. dr hab. Roman Grzybowski, dyr. Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Warszawa (za wkład w kształtowanie postaw projakościowych oraz dobrych praktyk w zarządzaniu)
  5. prof. dr hab. Stanisław Tkaczyk, dyrektor COBRO, Warszawa (za wkład w kształtowanie postaw projakościowych oraz dobrych praktyk w zarządzaniu)
  6. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Wawak, UJ, Kraków (za wkład w kształtowanie postaw projakościowych oraz dobrych praktyk w zarządzaniu) n

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.
02-699 Warszawa, ul. Kłobucka 23A
tel. centr. 22 46-45-200, fax 22 647-12-22
www.pcbc.gov.pl