GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

Teraz Lesznowola

Jakość - Normalizacja - Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
20 czerwca 2007 r.

in english

Laureat konkursu "Teraz Polska" w kategorii gminy

Teraz Lesznowola

Rozmowa z Marią Jolantą Batycką-Wąsik,
wójtem gminy Lesznowola

Gmina Lesznowola

znajduje się w województwie mazowieckim, 17 km od centrum Warszawy i 6 km od Piaseczna. Zajmuje obszar 6917 ha i liczy ok. 15 tys. mieszkańców (zameldowanych na stałe). Tempo rozwoju Gminy Lesznowola zostało wielokrotnie zauważone i nagrodzone. Tylko w latach 2004/2006 Gmina uzyskała wiele wyróżnień i certyfikatów przyznanych przez zewnętrznych ekspertów. m.in. otrzymała dyplom i certyfikat "Przejrzysta Gmina", "Gmina Fair Play", "Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom", "Gmina Przyjazna Oświacie", "Gmina Przyjazna Środowisku", "Złoty Laur Edukacji Samorządowej". Gmina znalazła się w "Złotej Setce Samorządów" z bardzo wysoką lokatą. Ponadto Lesznowola w opublikowanym przez "Wspólnotę" rankingu wskazującym poziom życia w gminach wiejskich zajęła piątą lokatę w skali całego kraju, a w rankingu "Sukces mijającej kadencji", Gmina Lesznowola zajęła 5. miejsce w kategorii "Sukces ekonomiczny" i 8. miejsce w kategorii "Sukces finansowy" w skali kraju.

W tegorocznej, XVII edycji Konkursu "Teraz Polska" po raz pierwszy ogłoszonego dla gmin, Gmina Lesznowola została laureatem. Godło tego prestiżowego konkursu jest z pewnością potwierdzeniem marki i prestiżu gminy.

Maria Jolanta Batycka-Wąsik - wójt gminy Lesznowola została uznana w ogólnopolskim konkursie "Wójtem Roku 2001", a w grudniu 2005 roku - "Najlepszym Samorządowcem 2005" w kategorii gmin. n

Pod koniec maja tego roku gmina Lesznowola została uhonorowana godłem promocyjnym "Teraz Polska". Czym dla państwa jest to wyróżnienie?

Jest to dla nas ogromna satysfakcja, prestiż, a jednocześnie motywacja i zobowiązanie. Satysfakcja tym większa, że otrzymaliśmy godło w pierwszej edycji konkursu obejmującej także samorządy terytorialne. Jest to niezwykle ważne wyróżnienie, stanowiące swego rodzaju informację dla wszystkich, którzy szukają swego miejsca, zarówno do zamieszkania, jak też prowadzenia działalności gospodarczej. Kryteria oceny w konkursie obejmowały gospodarkę gminy, infrastrukturę, politykę jakości w urzędzie gminy, realizację polityki społecznej i formy promocji gminy.

Jaka była droga od typowo rolniczej gminy do jednej z najprężniej się rozwijających, docenionej zarówno przez inwestorów, jak też m.in. jury konkursu "Teraz Polska"?

Godło "Teraz Polska" jest ukoronowaniem polityki gospodarczej i społecznej gminy Lesznowola, działań samorządu, a także jej mieszkańców. Wychodzimy z założenia, że samorząd to praca zespołowa. Naszym kluczem do sukcesu są ludzie, pracujący w samorządzie gminy, jak też tu mieszkający. Mamy bardzo dobre relacje w radzie gminy, urzędzie, a także wśród środowisk opiniotwórczych gminy. To wszystko sprzyja realizacji polityki zrównoważonego rozwoju gminy.

Jeśli miałabym określić od czego zaczynaliśmy i jak doszliśmy do dzisiejszej pozycji, to na pierwszym miejscu postawiłabym ludzi, doskonały zespół pracowników samorządowych, państwa radnych, przedstawicieli instytucji gminnych. Przełomowym momentem dla Lesznowoli była z całą pewnością zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Należy podkreślić, że była to bardzo odważna decyzja naszego samorządu. Wówczas uznaliśmy, że sąsiedztwo stolicy spowoduje w niedalekiej przyszłości ekspansję inwestorów, którzy zechcą u nas zamieszkać lub prowadzić nieuciążliwą działalność gospodarczą. Był to strzał w dziesiątkę.

Przekształciliśmy tereny rolnicze na inwestycyjne z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową (w tym rezydencjonalną) oraz pod nieuciążliwą działalność gospodarczą, zwłaszcza wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Mieliśmy oczywiście świadomość, że zmiany planu zagospodarowania wymusi konieczność rozbudowy infrastruktury. Nasza gmina jest już w 100% zwodociągowana, a na 75% obszaru funkcjonuje system kanalizacji sanitarnej. Proces ten jest kontynuowany. Udało nam się także wybudować dwie nowoczesne oczyszczalnie ścieków, dzięki którym możemy realizować dalsze budowy sieci kanalizacji sanitarnej. Budujemy także drogi i chodniki. Co roku na inwestycje przeznaczamy ponad połowę dochodów gminy. Dziś Lesznowola jest gminą, której na pewno nie grozi niż demograficzny. Mieszkańców ciągle przybywa. W 1998 r. było zameldowanych u nas około 6 tys. osób, teraz jest ok. 15 tys., w rzeczywistości mieszka dużo więcej. Na naszym terenie działalność gospodarczą prowadzi 3,5 tys. firm zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Aktywność samorządu nie kończy się na polityce gospodarczej. Samorządowym priorytetem jest polityka społeczna i inwestowanie w edukację, kulturę, ochronę zdrowia. Każdego roku z budżetu gminy dokładamy około 50% kosztów funkcjonowania naszej gminnej oświaty, gdyż subwencja oświatowa pokrywa jedynie połowę potrzeb. Czynimy to z wielką dumą, ponieważ mamy dzięki temu bardzo bogatą ofertę edukacyjną z wieloma zajęciami pozalekcyjnymi i świetną kadrą. Wysoki poziom oświaty w Lesznowoli co roku potwierdzają wyniki egzaminów w szkołach podstawowych i gimnazjach. Inwestowanie w młode pokolenie jest szczególnie ważne, ponieważ zaniedbania w oświacie są trudne do nadrobienia. Jako jedna z pierwszych gmin w Polsce skorzystaliśmy z dobrodziejstwa ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, przekształcając publiczną służbę zdrowia w niepubliczną. Jesteśmy zadowoleni z bogatego katalogu usług medycznych oraz z faktu że z budżetu gminy nie wypływają na ten cel fundusze. Cieszymy się również z bardzo dobrej infrastruktury sportowej. Mamy dwie nowoczesne areny atletyczne służące młodzieży oraz wszystkim mieszkańcom.

Urząd postrzegamy jak firmę, która świadczy usługi dla swoich klientów. Dbamy o poziom usług, głównie poprzez troskę o jakość kadr. Prawie wszyscy nasi pracownicy mają wyższe wykształcenie, wielu ukończyło studia podyplomowe i doktoranckie. O kwalifikacjach naszych pracowników świadczy chociażby fakt, że nie korzystamy z usług firm konsultingowych, sami przygotowujemy, skutecznie, aplikacje o fundusze unijne. Chcemy promować nasze usługi, dbamy aby mieszkańcy mieli dostęp do informacji w zakresie bieżącej działalności samorządu, a załatwianie wszystkich spraw w urzędzie odbywało się szybko i profesjonalnie. Nasi mieszkańcy doceniają sprawność, z jaką załatwia się sprawy w urzędzie. Jak wspomniałam, za każdym sukcesem stoją ludzie. Nasz samorząd jest wyjątkowy, nie ma tu podziałów politycznych, pracujemy razem, mając wspólny cel. Nie znaczy to, że się nie spieramy, ale zawsze podchodzimy do tego konstruktywnie i znajdujemy kompromis.

Jaka będzie gmina Lesznowola za kilka, kilkanaście lat?

Wizja przyszłości gminy jest zawarta w Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Gminy Lesznowola. W przyszłości będzie to bardzo nowoczesna gmina o zrównoważonym charakterze zabudowy, licząca nawet 40 tys. mieszkańców.

Dobrze jest zamieszkać w Lesznowoli, ale trudno do niej dojechać.

Mamy w zasadzie jeden poważny problem, mianowicie brak nowych dróg. Ulice Puławska, Krakowska, Słoneczna, funkcjonują od lat. Natomiast nie przybył ani kilometr drogi krajowej lub wojewódzkiej. Samorząd, w ramach swojej kompetencji, uchwalił obwodnicę ulicy Słonecznej. Jesteśmy planistycznie przygotowani do tej inwestycji. Teraz czekamy na decyzję zarządu dróg. Jesteśmy gotowi włączyć się w negocjacje z właścicielami nieruchomości, w celu rozwiązania tego problemu.

Dziękuję za rozmowę.

PJ

www.lesznowola.pl