GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

Pomorze Zachodnie jako region lokalizacji elektrowni jądrowej

Infrastruktura - Środowisko - Energetyka Jądrowa
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
23 marca 2010 r.

in english

Jakość z ilością w parze

Pomorze Zachodnie jako region lokalizacji elektrowni jądrowej

dr n. ekon. Wojciech Drożdż, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego

wzp1.jpgWojewództwo Zachodniopomorskie jest świetnie przygotowane do budowy elektrowni jądrowej.

Wytypowane lokalizacje w powiatach gryfińskim, sławieńskim, stargardzkim i goleniowskim spełniają wymagania stawiane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i nie ustępują atrakcyjnością światowym lokalizacjom. Atuty województwa: stabilność tektoniczna gruntu, niewielka gęstość zaludnienia, dobre połączenia komunikacyjne i bliskość zbiorników wodnych pozwoliły na złożenie rządowi polskiemu propozycji większej liczby lokalizacji. Wojewódzka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego po długich obradach poprzestała na 10 lokalizacjach w 4 wariantach obszarowych.

Rejon Dolna Odra, to szansa na zastosowanie koncepcji synergii węglowo-jądrowej dzięki współpracy istniejącej elektrowni węglowej PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. i elektrowni jądrowej. Z obu jednostek można wyprowadzić moc dzięki sieciom najwyższych napięć. Pniewo i Pniewo-Krajnik mają klarowną sytuację własnościową, właścicielem działek przylegających na kilkaset metrów od rzeki Odry jest PGE i Skarb Państwa. Lokalizacje Dębogóra i Krzymów to działki w odległości od 200-500 m od rzeki Odry. Właścicielem gruntów jest Skarb Państwa lub Lasy Państwowe. Wszystkie lokalizacje położone są 40-50 km od portu w Szczecinie. Zaletą jest też linia kolejowa Szczecin - Zielona Góra.

wzp2.gif

Miejscowość Kopań w gminie Darłowo to lokalizacja o powierzchni 183 ha opisana w dokumentach rządowych dotyczących programu jądrowego w latach 80. Jej atutem jest nieograniczony dostęp do wody słodkiej (0,5 km od jeziora Kopań) i słonej (3 km od linii brzegowej Bałtyku). Przez gminę przebiegają dwie linie kolejowe. Niedaleko znajduje się sieć przesyłowa najwyższych napięć, konieczna do wyprowadzenia mocy z elektrowni.

Lokalizacje w powiecie stargardzkim cechuje świetna przestrzeń manewrowa dla budowy elektrowni. Lokalizacja Krzywiec liczy 1403 ha, Lisowo 2259 ha, Wiechowo 1376 ha. Krzywiec położony jest nad Stawami Dzwonowskimi oraz rzeką Krąpiel, co zapewnia dostęp do wód chłodzących. Lisowo leży nad jeziorem Marianowo, Stawami Lutkowskimi i rzeką Krępa. Wiechowo - nad jeziorami Szadzko, Wiechowskim, Marianowskim, rzeką Krępa i Pęzinką. Tzw. autostrada berlińska stanowi podstawę dla rozbudowy infrastruktury drogowej. W pobliżu jest linia kolejowa i lotnisko.

W rejonie Stepnicy mamy dostęp do wody dzięki sąsiedztwu Zalewu Szczecińskiego. Około 1 km od proponowanych działek znajduje się morski port przeładunkowy. W 2011 r. będzie on modernizowany w celu zwiększenia możliwości zanurzenia jednostek pływających do 3,80 m oraz przystosowania jednego nabrzeża do przeładunków wielkogabarytowych. W pobliżu znajduje się droga wojewódzka nr 112 i krajowa S-3, międzynarodowe lotnisko w Goleniowie oraz stacja kolejowa z rampami przeładunkowymi.

Cieszy mnie, że lokalizacja w Kopaniu uzyskała aprobatę rządu, a mieszkańcy Zachodniopomorskiego popierają rozwój energetyki jądrowej. Budowa elektrowni zaowocuje atrakcyjnością inwestycyjną województwa, rozwojem nauki i gospodarki w regionie.

www.wzp.pl