GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

Budowa nowoczesnych kopalń węgla brunatnego w Polsce

Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
9 września 2008 r.

in english

Budowa nowoczesnych kopalń węgla brunatnego w Polsce

Możliwości zaplecza naukowo-projektowego i technicznego

Janusz Bojczuk, prezes Poltegor-projekt sp. z o.o. Wrocław
Szymon Modrzejewski,
dyrektor Poltegor-Instytut Wrocław

Polska posiada wyspecjalizowane zaplecze naukowo-projektowe oraz produkcyjne w zakresie maszyn i urządzeń do eksploatacji odkrywkowej. Do zaplecza naukowego należy zaliczyć między innymi: Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Wrocławską we Wrocławiu, Politechnikę Śląską w Gliwicach oraz uczelnie techniczne kształcące kadrę techniczną dla kopalń oraz wiele placówek i instytutów naukowych pracujących na rzecz branży węgla brunatnego. Do zaplecza projektowego w głównej mierze należy zaliczyć: Poltegor-projekt Sp. z o.o. i Poltegor-Instytut we Wrocławiu, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie, SKW w Zgorzelcu oraz Instytut Energetyki w Warszawie.

Liderem w projektowaniu kompletnych zakładów górniczych i maszyn oraz urządzeń do tych kopalń jest Poltegor-projekt i Poltegor-Instytut oraz SKW. Firmy te zaprojektowały i dalej uczestniczą w rozbudowie czynnych kopalń węgla brunatnego w Polsce. Po 2000 roku Poltegor-projekt uczestniczył w projektowaniu Kopalń Węgla Brunatnego "Neyveli" w Indiach, Kopalni "Amindeo" i Kopalni "Ptolemaida" w Grecji i Kopalni "Kolubara" w Serbii.

W zakresie budowy maszyn i urządzeń głównym zapleczem branży są: FUGO S.A. w Koninie, KOPEX-FAMAGO S.A. w Zgorzelcu, FAMAK S.A. w Kluczborku, Sempertrans S.A. Bełchatów, Fabryka Taśm Transporterowych Stomil Wolbrom S.A., Huta Stalowa Wola S.A., MAAG GEAR ZAMECH w Elblągu, ZPR PGE KWB Bełchatów, ELEKTROBUDOWA S.A. Katowice i wiele innych firm produkujących urządzenia, ich części i podzespoły.

O możliwościach projektowych i produkcyjnych polskiego zaplecza branży paliwowo-energetycznej opartej na węglu brunatnym świadczy fakt, że polscy projektanci i inżynierowie wybudowali jedną z największych w Europie kopalnię i elektrownię w Bełchatowie. Polskie maszyny i urządzenia pracują w wielu krajach świata. Przykładem może być obecność w Indiach, Grecji i Serbii. W Indiach Poltegor-projekt w ramach konsorcjum z KOPEX-FAMAGO Zgorzelec i indyjską firmą McNally Bharat zaprojektował i dostarczył dwie koparki BWE 700 i dwie zwałowarki taśmowe 4420.61 oraz we współpracy z FUGO Konin specjalny transporter gąsienicowy TC-2000 służący do przewozu stacji napędowych przenośników taśmowych i pakiet (7 sztuk) przenośników B=1600 i 2400. Dla Grecji i Serbii Poltegor-projekt i FUGO Konin w latach 2000 i 2005 dostarczył 26 sztuk kompletnych przenośników B-1600, 2000 i 2400 i transporter gąsienicowy TC-2000Y. Polscy inżynierowie projektują i budują maszyny i urządzenia dla przemysłu węgla brunatnego, tak dla górnictwa, jak i energetyki. Obecnie prowadzone modernizacje elektrowni pod względem dostosowania bloków energetycznych do wymogów związanych z ograniczeniem zapylenia, SO2 i CO2 prowadzą polskie firmy (RAFAKO S.A. w Raciborzu). W ostatnich latach wybudowano maszyny i urządzenia dla kopalń węgla brunatnego, które nie ustępują pod względem technicznym produktom renomowanych firm światowych.

Przykładem mogą być koparki wielonaczyniowe zaprojektowane i zbudowane przez polskich inżynierów, typoszeregu KWK. Ostatnio wprowadzono do eksploatacji nową koparkę do trudnourabialnych skał nadkładowych KWK-910 w BOT KWB "Turów" S.A. według projektu SKW Zgorzelec. Polscy projektanci zaprojektowali bardzo udany typoszereg zwałowarek taśmowych ZGOT. Zwałowarki te są konkurencyjnym produktem dla zwałowarek niemieckich, uważanych za najlepsze na świecie. Przykładem jest zwałowarka ZGOT-15400 zbudowana dla PGE KWB Bełchatów S.A. według projektu SKW Zgorzelec..

Innym przykładem są transportery gąsienicowe dla przenośnikowych stacji napędowych. Polska stała się znaczącym producentem znakomitych pod względem technicznym transporterów typoszeregu TUR, TC według projektu Poltegor-projekt, czy ostatnio TG według projektu SKW Zgorzelec dla kopalń w Bułgarii. Transportery buduje głównie FUGO Konin i ZPR PGE KWB Bełchatów. Wymienione koparki, zwałowarki, przenośniki taśmowe i transportery zdobyły uznanie użytkowników za granicą, o czym świadczą kontrakty z kopalniami w Indiach, Grecji czy Bułgarii.

Następną polską specjalnością jest projektowanie i budowa kompletnych przenośników taśmowych do różnego przeznaczenia, tak dla kopalń, jak i innych branż. Przykładem mogą być przenośniki do nawęglania w elektrowniach. Liderem w projektowaniu jest Poltegor-projekt, a w budowie FUGO Konin. Przenośniki taśmowe wyposażone są między innymi w: stacje energetyczne produkcji Elektrobudowy z Katowic i taśmy przenośnikowe z linkami stalowymi i tkaninowo-gumowymi produkcji SEMPERTRANS Grupa SEMPERIT z Bełchatowa, Fabryki Taśm Transporterowych Stomil Wolbrom i w przekładnie napędowe z MAAG GEAR ZAMECH z Elbląga i z FUGO Konin.

Inną dziedziną, w której specjalizują się polskie firmy, są kompleksowe modernizacje maszyn podstawowych, to jest koparek wielonaczyniowych i zwałowarek taśmowych. Głównymi biurami projektowymi w tej dziedzinie są SKW Zgorzelec i Poltegor-projekt. Używane technologie w tej dziedzinie zostały docenione w Niemczech, Indiach czy w Bułgarii, gdzie prowadzone są modernizacje maszyn podstawowych tam pracujących.

Dla wyposażenia nowych układów KTZ w perspektywicznych kopalniach węgla brunatnego w Legnicy czy Gubinie polskie biura projektowe - SKW Zgorzelec, Poltegor-projekt i Poltegor-Instytut oraz fabryki zaplecza KOPEX-FAMAGO, FUGO i FAMAK są w stanie zaprojektować i zbudować niezbędne maszyny podstawowe i inne urządzenia.

Te osiągnięcia są dowodem na to, że polska gospodarka korzystając ze swego potencjału sama może zbudować nowe zagłębie górniczo-energetyczne w Legnicy czy Gubinie. n

Poltegor-Instytut

Poltegor-projekt