GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

List rektora AGH do premiera Donalda Tuska

Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
9 września 2008 r.

in english

Pan Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Premierze

Pragnę poinformować Pana Premiera, że od 2005 roku działa społecznie Komitet Sterujący, którego celem jest Przygotowanie Zagospodarowania Legnickiego Zagłębia Górniczo-Energetycznego Węgla Brunatnego. Na przewodniczącego wybrano moją osobę, a w skład prezydium Komitetu weszli wybitni przedstawiciele życia gospodarczego oraz polskiej nauki związanej z górnictwem i energetyką. Komitet odbył szereg spotkań i dyskusji, m.in. na Polskim Kongresie Górniczym w Krakowie we wrześniu 2007 roku oraz zorganizował spotkania wyjazdowe do BOT Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" i "Turów" z przedstawicielami samorządów terytorialnych Legnicy i Lubina, aby zapoznać ich z rzeczywistymi problemami działalności górniczej oraz z szansami rozwoju gospodarczego ich regionów w oparciu o wydobycie węgla brunatnego i produkcję energii elektrycznej z tego paliwa.

Za kilka lat Polska stanie przed problemem braku wystarczającej ilości energii elektrycznej, a po roku 2020 znacznego ograniczenia wydobycia węgla brunatnego i produkcji z tego surowca energetycznego najtańszej energii elektrycznej. Z uwagi na to strategicznym celem Komitetu Sterującego jest między innymi przygotowanie możliwości zagospodarowania złóż legnickich dla wydobycia i produkcji taniej i czystej energii, aby zapewnić w najbliższej przyszłości bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Głównym kierunkiem działania Komitetu Sterującego na najbliższy okres jest uświadomienie wszystkim zainteresowanym oraz odpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne Polski, że nasz kraj ma wszelkie atuty, aby w pierwszej kolejności opierać rozwój naszej elektroenergetyki na własnych (rodzimych) surowcach energetycznych, a przede wszystkim na węglu brunatnym, którego krajowe zasoby zaliczane są do największych w Europie.

Uzasadnienie naszego wystąpienia najlepiej można wyrazić tezami:

1. Przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce jest stosunkowo wysoki i mieści się dla okresów pięcioletnich do 2025 roku w przedziale 23,2 do 47,2 TWh. Zapewnienie dostaw energii elektrycznej w takich wielkościach będzie wymagać oddania do eksploatacji w każdej pięciolatce do 2025 roku elektrowni o mocy zainstalowanej od 4 do 5 tys. MW.

2. Obecnie w Polsce i na świecie węgiel brunatny jest najtańszym paliwem do produkcji energii elektrycznej. Prognozy specjalistów przewidują, że ta tendencja utrzyma się w długim horyzoncie czasowym, ponieważ inne paliwa energetyczne w dotychczas rozpoznanych złożach w nadchodzącym okresie wyczerpią się, a nowe posiadać będą gorsze warunki górniczo-geologiczne, tym samym będą więc droższe. Polska obecnie produkuje około 34% energii elektrycznej w elektrowniach opalanych węglem brunatnym o mocy około 9000 MW. Energia ta jest tańsza o ponad 20% od energii z węgla kamiennego.

Ostatni okres pokazał również wzrastającą rolę węgla brunatnego, jako surowca do przeróbki na paliwo gazowe i paliwo ciekłe.

3. Strategiczne znaczenie dla polskiej energetyki ma przygotowanie do eksploatacji nowego zagłębia górniczo-energetycznego, mogącego w przyszłości zastąpić produkcję energii elektrycznej pochodzącej z dziś eksploatowanych rejonów. Najlepiej nadającymi się do górniczego zagospodarowania na dużą skalę są złoża w rejonie Legnicy, o zasobach około 14,5 mld Mg i Gubina, o zasobach około 4,25 mld Mg, czyli o zasobach kilkakrotnie większych niż łączne dotychczasowe wydobycie w czynnych kopalniach węgla brunatnego.

4. W celu wydobycia pierwszych ton węgla brunatnego ze złoża "Legnica" w 2020 roku należy już w 2008 roku rozpocząć prace studialne i projektowe. Decyzje w tym zakresie należy podjąć niezwłocznie.

5. Ze względu na istniejącą oraz powstającą zabudowę terenów nad złożem "Legnica" (droga ekspresowa S-3 na odcinku Lubin - Legnica) należy niezwłocznie uwzględnić budowę kopalni i elektrowni opartej na węglu brunatnym ze złóż legnickich w planach zagospodarowania przestrzennego województwa i gmin, na terenie których będzie prowadzona inwestycja. W tym celu inwestycja ta powinna znaleźć się w zadaniu rządowym (programach) jako inwestycja celu publicznego o znaczeniu krajowym.

6. Dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz samej inwestycji, inwestorami strategicznymi budowy Zagłębia Górniczo-Energetycznego "Legnica" powinny być polskie firmy, takie jak np. Polska Grupa Energetyczna czy KGHM Polska Miedź S.A. Bardziej szczegółowe rozwinięcie tez zawiera Załącznik nr 1.

Pragniemy również podkreślić, że jesteśmy do dyspozycji Pana Premiera. Wyrażamy chęć spotkania, o ile będzie taka możliwość i włączenia się w problematykę najważniejszego tematu dla Naszej Ojczyzny, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne kraju.

 

Przewodniczący Komitetu Sterującego
Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś

Kraków, 27 listopada 2007 r.

www.agh.edu.pl